Dokumentárne video a krátke filmy

Dokumentárnej filmovej tvorbe som sa začal venovať už na strednej škole v Liptovskom Mikuláši, vo filmovom krúžku a potom neskôr počas štúdií vo Veľkej Británii.  /1990-1995/  Zo začiatku to boli záznamy z kultúrnych, alebo športových podujatí, napr. preteky veteránov v Brands Hatch, preteky v chôdzi známa Dudinská 50-ka, krátke dokumenty z prírody predovšetkým zo života plazov a hmyzu. 

V súčasnosti mi hlavne spolupráca s nezávislým producentom a podnikateľom Marekom Vicianom otvára dvere do sveta dokumentárnych filmov na vážne témy dneška - korupcia, podnikanie, alebo sociálne služby. Tiež nesmiem zabudnúť na školské a detské projekty, divadelné predstavenia, pesničkové súťaže, projekty pre miestnu samosprávu a cirkev, alebo komerčné projekty pre Emark sro., Slov. zubársku komoru, Let-Is sro. a ďalšie.

Nostalgický úsmev vyvoláva spomienka na moju prvú foto/video techniku - 8mm film, VHS a neskôr mini DV, alebo ruský Zenit + Helios, fotografický zväčšovák a sušičku, ktoré stále vlastním a sú 100% funkčné. Tiež "strih" videa a zvuku cez videorekordér a kotučák je na dnešné pomery smiešny. Za ostatných 20 rokov som prešiel rôznou foto a video technikou aby som sa opäť vrátil ku starším kamerám Canon Cinema line. Momentálne používam dve kamery z tejto rady Canon Eos C100 II a C200 a pripravujem krátke recenzčné video o štýle práce s nimi a prečo ich ešte stále používam, aj dnes v dobe bez-zrkadlovej.

Počas "covidu 20-21"  bola väčšina projektov pozastavená, alebo preložená na neurčito - no na druhej strane vznikol priestor na mikro dokumenty, alebo vlastnú tvorbu. Napríklad som bol oslovený na vytvorenie cca 30 min. dokumentu vhodného pre výučbu zemepisu. Film sme točili počas výstupu na Sitno a v okolí jazera Počúvadlo. Zostrih z dokumentu nižšie pod rovnomenným názvom Sitno.  Z vlastnej tvorby je to predovšetkým projekt Dhaulagiri 2014. Projekt vzniká v spolupráci s členmi Česko-slovenskej výpravy do Himalájí v roku 2014.   

video@danielpetrasko.com

office hours:  0950 43 53 57    any time:  0903 14 63 15 

 Kameraman na svadbu  ZVOLEN - BYSTRICA